Psephos - Adam Carr's Election Archive

Albania, Andorra, Angola, Antigua and Barbuda, Argentina, Australia, Austria, Bahamas, Bangladesh, Barbados, Belgium, Belize, Bhutan, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Brazil, Britain, Bulgaria, Burkina Faso, Burma, Cambodia, Canada, Chad, Chile, Colombia, Democratic Republic of Congo, Cote d'Ivoire, Croatia, Czech Republic, Denmark, Dominica, Dominican Republic, Ecuador, Egypt, El Salvador, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Hong Kong, Hungary, Iceland, India, Indonesia, Iraq, Ireland, Israel, Italy, Jamaica, Japan, Kenya, Republic of Korea, Latvia, Lebanon, Liberia, Liechtenstein, Lithuania, Macedonia, Madagascar, Maldives, Mali, Malta, Malaysia, Mauritius, Mexico, Morocco, Nepal, Netherlands, New Zealand, Nicaragua, Nigeria, Norway, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Romania, Samoa, St Kitts and Nevis, St Lucia, Senegal, Singapore, Spain, Sri Lanka, Sweden, Switzerland, Taiwan, Thailand, Togo, Tonga, Trinidad and Tobago, Tunisia, Turkey, Ukraine, the United States, Uruguay, Venezuela, Zambia, Zimbabwe

The Australian Election Archive
Index of House of Representatives Divisions
1901-2016


There have been 214 Commonwealth Electoral Divisions created since 1901, of which 67 have been abolished. Angas, Burke, Cook, Corinella, Isaacs, Oxley, Parkes, Paterson, Riverina, Scullin and Watson are counted as having been created twice, and Angas, Burke and Corinella as having been abolished twice.

Where a new Division was merely an old Division renamed, the old and new Divisions are grouped together under the name of the older Division: for example, Goldstein appears under Balaclava.

For most Divisions, the four largest localities at each redistribution are shown. Before 1977 these correspond to Subdivisions (some Divisions had fewer than four Subdivisions). From 1977 (when Subdivisions were abolished) they correspond to polling places or groups of polling places.

Enrolments are shown at each election. It should be noted that enrolments were increased by the enfranchisement of women in 1903 (except in SA and WA, where women were already enfranchised in 1901), by compulsory enrolment in 1913 and compulsory voting in 1925, and by the lowering of the voting age to 18 in 1974. Years in which enrolments were altered as a result of redistribution are indicated by an asterisk.

Two-party majorities are shown for each Division at each election and by-election. For elections between 1918 (when preferential voting was introduced) and 1984 (when the full counting of all pereferences was introduced) these are estimates in all Divisions in which there were more than two candidates or in which a full preference count was not needed to determine a result.

The sign (+) indicates an ALP member was elected, the sign (-) indicates a non-ALP member. Elections at which there was no two-party majority (because a non-major-party candidate came first or second or because there was an unopposed return) are shown as not applicable (na).

Adelaide, SA (1903)
Angas, SA (1903-34)
Angas, SA (1949-77)
Aston, Vic (1984)
Australian Capital Territory (1949-74)
Balaclava (1901-84)
Ballarat, Vic (1901)
Banks, NSW (1949)
Barker, SA (1903)
Barrier, NSW (1901-22)
Barton, NSW (1922)
Bass, Tas (1903)
Batman, Vic (1906)
Bendigo, Vic (1901)
Bennelong, NSW (1949)
Berowra, NSW (1969)
Blair, Qld (1998)
Bland, NSW (1901-06)
Blaxland, NSW (1949)
Bonner, Qld (2004)
Bonython, SA (1955-2004)
Boothby, SA (1903)
Bourke, Vic (1901-49)
Bowman, Qld (1949)
Braddon, Tas (1955)
Bradfield, NSW (1949)
Brand, WA (1984)
Brisbane, Qld (1901)
Bruce, Vic (1955)
Burke, Vic (1949-55)
Burke, Vic (1969-2004)
Burt, WA (2016)
Calare, NSW (1906)
Calwell, Vic (1984)
Canberra, ACT (1974)
Canning, WA (1949)
Canobolas, NSW (1901-06)
Capricornia, Qld (1901)
Casey, Vic (1969)
Charlton, NSW (1984-2016)
Chifley, NSW (1969)
Chisholm, Vic (1949)
Cook, NSW (1906-55)
Cook, NSW (1969)
Coolgardie, WA (1901-22)
Corangamite, Vic (1901)
Corinella, Vic (1901-06)
Corinella, Vic (1990-96)
Corio, Vic (1901)
Cowan, WA (1984)
Cowper, NSW (1901)
Cunningham, NSW (1949)
Curtin, WA (1949)
Dalley, NSW (1901-69)
Dampier, WA (1913-22)
Darebin, Vic (1949-69)
Darling, NSW (1901-77)
Darling Downs, Qld (1901-84)
Darwin, Tas (1903-55)
Dawson, Qld (1949)
Deakin, Vic (1937)
Denison, Tas (1903)
Diamond Valley, Vic (1969-84)
Dickson, Qld (1993)
Dobell, NSW (1984)
Dundas, NSW (1977-93)
Dunkley, Vic (1984)
Durack, WA (2010)
East Sydney, NSW (1901-69)
Echuca, Vic (1901-37)
Eden-Monaro, NSW (1901)
Evans, NSW (1949-77)
Fadden, Qld (1977)
Fairfax, Qld (1984)
Farrer, NSW (1949)
Fawkner, Vic (1906-69)
Fenner, ACT (2016)
Fisher, Qld (1949)
Flinders, Vic (1901)
Flynn, Qld (2007)
Forde, Qld (1984)
Forrest, WA (1922)
Fowler, NSW (1984)
Franklin, Tas (1903)
Fraser, ACT (1974-2016)
Fremantle, WA (1901)
Gellibrand, Vic (1949)
Gilmore, NSW (1984)
Gippsland, Vic (1901)
Goldstein, Vic (1984)
Gorton, Vic (2004)
Grampians, Vic (1901-22)
Grayndler, NSW (1949)
Greenway, NSW (1984)
Grey, SA (1903)
Griffith, Qld (1934)
Groom, Qld (1984)
Gwydir, NSW (1901-2007)
Hasluck, WA (2001)
Hawker, SA (1969-93)
Henty, Vic (1913-90)
Herbert, Qld (1901)
Higgins, Vic (1949)
Higinbotham, Vic (1949-69)
Hindmarsh, SA (1903)
Hinkler, Qld (1984)
Hoddle, Vic (1949-55)
Holt, Vic (1969)
Hotham, Vic (1969)
Hughes, NSW (1955)
Hume, NSW (1901)
Hunter, NSW (1901)
Illawarra, NSW (1901-22)
Indi, Vic (1901)
Isaacs, Vic (1949-69)
Isaacs, Vic (1969)
Jagajaga, Vic (1984)
Kalgoorlie, WA (1901-2010)
Kennedy, Qld (1901)
Kingsford Smith, NSW (1949)
Kingston, SA (1949)
Kooyong, Vic (1901)
La Trobe, Vic (1949)
Laanecoorie, Vic (1901-13)
Lalor, Vic (1949)
Lang, NSW (1901-77)
Lawson, NSW (1949-69)
Leichhardt, Qld (1949)
Lilley, Qld (1913)
Lindsay, NSW (1984)
Lingiari, NT (2001)
Longman, Qld (1996)
Lowe, NSW (1949-2010)
Lyne, NSW (1949)
Lyons, Tas (1984)
Macarthur, NSW (1949)
McEwen, Vic (1984)
Mackellar, NSW (1949)
McMahon, NSW (2010)
McMillan, Vic (1949)
McPherson, Qld (1949)
Macquarie, NSW (1901)
Makin, SA (1984)
Mallee, Vic (1949)
Maranoa, Qld (1901)
Maribyrnong, Vic (1906)
Martin, NSW (1922-55)
Mayo, SA (1984)
Melbourne, Vic (1901)
Melbourne Ports, Vic (1901)
Menzies, Vic (1984)
Mernda, Vic (1901-13)
Mitchell, NSW (1949)
Moira, Vic (1901-06)
Moncrieff, Qld (1984)
Moore, WA (1949)
Moreton, Qld (1901)
Murray, Vic (1949)
Namadji, ACT (1996-98)
Nepean, NSW (1906-22)
New England, NSW (1901)
Newcastle, NSW (1901)
North Sydney, NSW (1901)
Northern Melbourne, Vic (1901-06)
Northern Territory (1922-2001)
O'Connor, WA (1980)
Oxley, Qld (1901-34)
Oxley, Qld (1949)
Page, NSW (1984)
Parkes, NSW (1901-69)
Parkes, NSW (1984)
Parramatta, NSW (1901)
Paterson, NSW (1949-84)
Paterson, NSW (1993)
Pearce, WA (1990)
Perth, WA (1901)
Petrie, Qld (1949)
Phillip, NSW (1949-93)
Port Adelaide, SA (1949)
Prospect, NSW (1969-2010)
Rankin, Qld (1984)
Reid, NSW (1922)
Richmond, NSW (1901)
Riverina, NSW (1901-84)
Riverina, NSW (1993)
Riverina-Darling, NSW (1984-93)
Robertson, NSW (1901)
Ryan, Qld (1949)
St George, NSW (1949-93)
Scullin, Vic (1955-69)
Scullin, Vic (1969)
Shortland, NSW (1949)
Solomon, NT (2001)
South Australia (1901-03)
South Sydney, NSW (1901-34)
Southern Melbourne, Vic (1901-06)
Stirling, WA (1955)
Streeton, Vic (1984-90)
Sturt, SA (1949)
Swan, WA (1901)
Sydney, NSW (1969)
Tangney, WA (1974)
Tasmania (1901-03)
Throsby, NSW (1984-2016)
Wakefield, SA (1903)
Wannon, Vic (1901)
Warringah, NSW (1922)
Watson, NSW (1934-69)
Watson, NSW (1993)
Wentworth, NSW (1901)
Werriwa, NSW (1901)
West Sydney, NSW (1901-69)
Whitlam, NSW (2016)
Wide Bay, Qld (1901)
Wills, Vic (1949)
Wilmot, Tas (1903-84)
Wimmera, Vic (1901-77)
Wright, Qld (2010)
Yarra, Vic (1901-69)