Psephos - Adam Carr's Election Archive
Albania, Andorra, Angola, Antigua and Barbuda, Argentina, Australia, Austria, Bahamas, Bangladesh, Barbados, Belgium, Belize, Bhutan, Bolivia, Brazil, Britain, Bulgaria, Burkina Faso, Cambodia, Canada, Chad, Chile, Colombia, Democratic Republic of Congo, Cote d'Ivoire, Croatia, Czech Republic, Denmark, Dominica, Dominican Republic, Ecuador, Egypt, El Salvador, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Hong Kong, Hungary, Iceland, India, Indonesia, Iraq, Ireland, Israel, Italy, Jamaica, Japan, Kenya, Republic of Korea, Lebanon, Liberia, Liechtenstein, Lithuania, Macedonia, Madagascar, Maldives, Mali, Malta, Malaysia, Mauritius, Mexico, Morocco, Nepal, Netherlands, New Zealand, Nicaragua, Nigeria, Norway, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Romania, Samoa, St Kitts and Nevis, St Lucia, Senegal, Singapore, Spain, Sri Lanka, Sweden, Taiwan, Thailand, Togo, Trinidad and Tobago, Tunisia, Turkey, Ukraine, the United States, Uruguay, Venezuela, Zambia, Zimbabwe

The Australian Election Archive
Index of Senate appointments 1901-2003


First Parliament 1901-03

001. Victoria
Date: 21 January 1903
Cause: Death of Hon Sir Frederick Sargood (FT)
Senator appointed: Robert Reid (FT)

002. Western Australia
Date: 20 May 1903
Cause: Resignation of Norman Ewing (FT)
Senator appointed: Henry Saunders (FT)

003. New South Wales
Date: 8 October 1903
Cause: Resignation of Hon Richard O'Connor (Prot)
Senator appointed: Charles Mackellar (Prot)

Second Parliament 1903-06

No appointments

Third Parliament 1906-10

004. South Australia
Date: 11 July 1907
Cause: Voiding of the election of Joseph Vardon (AS)
Senator appointed: James O'Loughlin (Lab)

Fourth Parliament 1910-13

005. South Australia
Date: 31 July 1912
Cause: Death of William Russell (ALP)
Senator appointed: John Shannon (Lib)

Fifth Parliament 1913-14

No appointments

Sixth Parliament 1914-17

006. Tasmania
Date: 1 March 1917
Cause: Resignation of Rudolph Ready (ALP)
Senator appointed: Hon John Earle (Nat)

Seventh Parliament 1917-19

007. South Australia
Date: 24 May 1917
Cause: Resignation of William Story (Nat)
Senator appointed: James Rowell (Nat)

008. Tasmania
Date: 15 January 1919
Cause: Resignation of James Long (ALP)
Senator appointed: Edward Mulcahy (Nat)

Eighth Parliament 1919-22

009. South Australia
Date: 16 February 1921
Cause: Death of Robert Guthrie (Nat)
Senator appointed: Edward Vardon (Nat)

010. New South Wales
Date: 15 December 1921
Cause: Resignation of Hon Herbert Pratten (Nat)
Senator appointed: Henry Garling (Nat)

011. Queensland
Date: 26 May 1922
Cause: Death of John Adamson (Nat)
Senator appointed: John MacDonald (ALP)

Ninth Parliament 1922-25

012. Tasmania
Date: 19 September 1923
Cause: Death of Thomas Bakhap (Nat)
Senator appointed: John Hayes (Nat)

013. New South Wales
Date: 17 October 1923
Cause: Death of Hon Edward Millen (Nat)
Senator appointed: Hon Walter Massy-Greene (Nat)

014. Victoria
Date: 22 July 1924
Cause: Death of Stephen Barker (ALP)
Senator appointed: Joseph Hannan (ALP)

015. New South Wales
Date: 20 November 1924
Cause: Death of Allan McDougall (ALP)
Senator appointed: John Power (ALP)

016. New South Wales
Date: 1 April 1925
Cause: Death of John Power (ALP)
Senator appointed: William Gibbs (ALP)

017. Tasmania
Date: 29 July 1925
Cause: Resignation of George Foster Nat)
Senator appointed: Charles Grant (Nat)

018. Victoria
Date: 25 August 1925
Cause: Death of Hon Edward Russell (Nat)
Senator appointed: William Plain (Nat)

Tenth Parliament 1925-28

019. South Australia
Date: 18 December 1925
Cause: Death of James O'Loughlin (ALP)
Senator appointed: Sir Henry Barwell (Nat)

020. South Australia
Date: 24 February 1926
Cause: Resignation of Benjamin Benny (Nat)
Senator appointed: Alexander McLachlan (Nat)

021. South Australia
Date: 30 August 1927
Cause: Death of Charles McHugh (ALP)
Senator appointed: John Verran (Nat)

022. South Australia
Date: 18 April 1928
Cause: Resignation of Sir Henry Barwell (Nat)
Senator appointed: Albert Robinson (Nat)

023. New South Wales
Date: 5 June 1928
Cause: Death of John Grant (ALP)
Senator appointed: Albert Gardiner (ALP)

024. Queensland
Date: 1 August 1928
Cause: Death of Hon Thomas Givens (Nat)
Senator appointed: John MacDonald (ALP)

Eleventh Parliament 1928-29

025. Victoria
Date: 18 December 1928
Cause: Death of David Andrew (CP)
Senator appointed: Richard Abbott (CP)

Twelfth Parliament 1929-31

026. South Australia
Date: 1 April 1931
Cause: Death of John Chapman (CP)
Senator appointed: Henry Kneebone (ALP)

027. Victoria
Date: 12 May 1931
Cause: Death of Harold Elliott (UAP)
Senator appointed: Thomas Brennan (UAP)

Thirteenth Parliament 1931-34

028. New South Wales
Date: 23 December 1931
Cause: Resignation of Walter Duncan (UAP)
Senator appointed: Patrick Mooney (ALP (NSW))

029. Tasmania
Date: 3 March 1932
Cause: Death of Hon James Ogden (UAP)
Senator appointed: Charles Grant (UAP)

030. Western Australia
Date: 6 April 1933
Cause: Resignation of Hon Sir Hal Colebatch (UAP)
Senator appointed: Herbert Collett (UAP)

Fourteenth Parliament 1934-37

031. Western Australia
Date: 5 March 1935
Cause: Death of Hon Sir Walter Kingsmill (UAP)
Senator appointed: Allan MacDonald (UAP)

032. New South Wales
Date: 26 September 1935
Cause: Death of Lionel Courtenay (UAP)
Senator appointed: James Arkins (UAP)

033. Western Australia
Date: 19 August 1936
Cause: Death of William Carroll (CP)
Senator appointed: Thomas Marwick (CP)

034. Queensland
Date: 2 September 1937
Cause: Death of John MacDonald (ALP)
Senator appointed: Benjamin Courtice (ALP)

035. South Australia
Date: 21 October 1937
Cause: Resignation of Albert Badman (CP)
Senator appointed: Phillip McBride (UAP)

Fifteenth Parliament 1937-40

036. Victoria
Date: 12 July 1938
Cause: Death of Hon John Barnes (ALP)
Senator appointed: James Sheehan (ALP)

Sixteenth Parliament 1940-43

037. Western Australia
Date: 8 October 1942
Cause: Death of Edward Johnston (CP)
Senator appointed: Charles Latham (CP)

Seventeenth Parliament 1943-46

038. South Australia
Date: 10 October 1944
Cause: Resignation of Oliver Uppill (UAP)
Senator appointed: Edward Mattner (UAP)

039. Victoria
Date: 15 May 1946
Cause: Death of Hon Richard Keane (ALP)
Senator appointed: Alexander Fraser (Lib)

Eighteenth Parliament 1946-49

No appointments

Ninteenth Parliament 1949-51

No appointments

Twentieth Parliament 1951-54

040. Western Australia
Date: 7 February 1952
Cause: Death of Richard Nash (ALP)
Senator appointed: Joseph Cooke (ALP)

041. Western Australia
Date: 30 September 1952
Cause: Death of Edmund Piesse (CP)
Senator appointed: William Robinson (CP)

042. Tasmania
Date: 3 March 1953
Cause: Death of John Chamberlain (Lib)
Senator appointed: John Marriott (Lib)

Twenty-First Parliament 1954-55

043. South Australia
Date: 11 October 1955
Cause: Death of Hon George McLeay (Lib)
Senator appointed: Nancy Buttfield (Lib)

Twenty-Second Parliament 1955-58

044. Victoria
Date: 28 August 1956
Cause: Resignation of Hon Sir John Spicer (Lib)
Senator appointed: George Hannan (Lib)

045. Victoria
Date: 6 June 1957
Cause: Death of John Devlin (ALP)
Senator appointed: Charles Sandford (ALP)

046. New South Wales
Date: 30 July 1958
Cause: Death of Hon William Ashley (ALP)
Senator appointed: James Ormonde (ALP)

047. Western Australia
Date: 12 August 1958
Cause: Death of Harrie Seward (CP)
Senator appointed: Thomas Drake-Brockman (CP)

Twenty-Third Parliament 1958-61

048. South Australia
Date: 28 September 1961
Cause: Death of Rex Pearson (Lib)
Senator appointed: Gordon Davidson (Lib)

Twenty-Fourth Parliament 1961-63

049. South Australia
Date: 8 February 1962
Cause: Resignation of Nancy Buttfield (Lib)
Senator appointed: Gordon Davidson (Lib)

050. Queensland
Date: 9 October 1962
Cause: Death of Maxwell Poulter (ALP)
Senator appointed: George Whiteside (ALP)

Twenty-Fifth Parliament 1963-66

051. Western Australia
Date: 26 November 1964
Cause: Death of Victor Vincent (Lib)
Senator appointed: John Sim (Lib)

052. Victoria
Date: 9 December 1964
Cause: Death of Hon Harrie Wade (CP)
Senator appointed: James Webster (CP)

053. New South Wales
Date: 4 August 1965
Cause: Resignation of Hon Sir William Spooner (Lib)
Senator appointed: Robert Cotton (Lib)

054. Western Australia
Date: 17 February 1966
Cause: Death of Hon Sir Shane Paltridge (Lib)
Senator appointed: Reginald Withers (Lib)

055. Queensland
Date: 14 April 1966
Cause: Death of Robert Sherrington (Lib)
Senator appointed: William Heatley (Lib)

056. Victoria
Date: 26 October 1966
Cause: Death of Charles Sandford (ALP)
Senator appointed: Arthur Poyser (ALP)

Twenty-Sixth Parliament 1966-69

057. South Australia
Date: 2 November 1967
Cause: Death of Douglas Hannaford (Ind)
Senator appointed: Condor Laucke (Lib)

058. Victoria
Date: 21 February 1968
Cause: Resignation of Hon John Gorton (Lib)
Senator appointed: Ivor Greenwood (Lib)

059. South Australia
Date: 23 May 1969
Cause: Death of Keith Laught (Lib)
Senator appointed: Martin Cameron (Lib)

Twenty-Seventh Parliament 1969-72

060. Victoria
Date: 19 November 1969
Cause: Death of Samuel Cohen (ALP)
Senator appointed: William Brown (ALP)

061. New South Wales
Date: 6 August 1970
Cause: Resignation of Hon Gerald McKellar (CP)
Senator appointed: Douglas Scott (CP)

062. New South Wales
Date: 16 March 1971
Cause: Death of James Ormonde (ALP)
Senator appointed: James McClelland (ALP)

063. Queensland
Date: 11 June 1971
Cause: Resignation of Hon Dame Annabelle Rankin (Lib)
Senator appointed: Neville Bonner (Lib)

Twenty-Eighth Parliament 1972-74

064. Western Australia
Date: 16 January 1974
Cause: Resignation of Edgar Prowse (CP)
Senator appointed: David Reid (CP)

Twenty-Ninth Parliament 1974-75

065. New South Wales
Date: 27 February 1975
Cause: Resignation of Hon Lionel Murphy (ALP)
Senator appointed: Cleaver Bunton (Ind)

066. Queensland
Date: 3 September 1975
Cause: Death of Bertie Milliner (ALP)
Senator appointed: Albert Field (Ind)

Thirtieth Parliament 1975-77

067. Victoria
Date: 7 December 1976
Cause: Death of Hon Ivor Greenwood (Lib)
Senator appointed: Austin Lewis (Lib)

Thirty-First Parliament 1977-80

068. South Australia
Date: 14 December 1977
Cause: Resignation of Steele Hall (Lib)
Senator appointed: Janine Haines (AD)

069. New South Wales
Date: 26 July 1978
Cause: Resignation of Hon Sir Robert Cotton (Lib)
Senator appointed: Christopher Puplick (Lib)

070. New South Wales
Date: 9 August 1978
Cause: Resignation of Hon James McClelland (ALP)
Senator appointed: Kerry Sibraa (ALP)

071. Victoria
Date: 11 March 1980
Cause: Resignation of Hon James Webster (NCP)
Senator appointed: Laurence Neal (NCP)

072. Tasmania
Date: 15 October 1980
Cause: Resignation of Hon Kenneth Wriedt (ALP)
Senator appointed: Jean Hearn (ALP)

Thirty-Second Parliament 1980-83

073. Western Australia
Date: 11 March 1981
Cause: Resignation of Allan Rocher (Lib)
Senator appointed: John Martyr (Lib)

074. Queensland
Date: 12 March 1981
Cause: Resignation of Dr Glen Sheil (NCP)
Senator appointed: Florence Bjelke-Petersen (NCP)

075. Australian Capital Territory
Date: 5 May 1981
Cause: Death of John Knight (Lib)
Senator appointed: Margaret Reid (Lib)

Thirty-Third Parliament 1983-84

076. Queensland
Date: 22 November 1984
Cause: Resignation of Kathy Martin Sullivan (Lib)
Senator appointed: Warwick Parer (Lib)

Thirty-Fourth Parliament 1984-87

077. Tasmania
Date: 13 March 1986
Cause: Resignation of Peter Rae (Lib)
Senator appointed: Jocelyn Newman (Lib)

078. Victoria
Date: 7 May 1986
Cause: Death of Allan Missen (Lib)
Senator appointed: Richard Alston (Lib)

079. Victoria
Date: 28 August 1986
Cause: Resignation of Hon Donald Chipp (AD)
Senator appointed: Janet Powell (AD)

080. New South Wales
Date: 11 February 1987
Cause: Resignation of Hon Douglas McClelland (ALP)
Senator appointed: Suzanne West (ALP)

Thirty-Fifth Parliament 1987-90

081. Australian Capital Territory
Date: 16 February 1988
Cause: Resignation of Hon Susan Ryan (ALP)
Senator appointed: Robert McMullan (ALP)

082. New South Wales
Date: 4 April 1989
Cause: Resignation of Hon Arthur Gietzelt (ALP)
Senator appointed: John Faulkner (ALP)

083. Tasmania
Date: 9 March 1990
Cause: Resignation of Dr Norman Sanders (AD)
Senator appointed: Robert Bell (AD)

Thirty-Sixth Parliament 1990-93

084. South Australia
Date: 4 April 1990
Cause: Resignation of Janine Haines (AD)
Senator appointed: Meg Lees (AD)

085. South Australia
Date: 7 May 1990
Cause: Resignation of Hon Tony Messner (Lib)
Senator appointed: John Olsen (Lib)

086. Queensland
Date: 8 May 1990
Cause: Resignation of John Stone (NPA)
Senator appointed: Bill O'Chee (NPA)

087. Western Australia
Date: 16 May 1990
Cause: Resignation of Hon Fred Chaney (Lib)
Senator appointed: Ian Campbell (Lib)

088. New South Wales
Date: 28 January 1991
Cause: Resignation of Hon Dr Peter Baume (Lib)
Senator appointed: John Tierney (Lib)

089. New South Wales
Date: 29 August 1991
Cause: Resignation of Paul McLean (AD)
Senator appointed: Karin Sowada (AD)

090. Western Australia
Date: 12 March 1992
Cause: Resignation of Jo Vallentine (Grn)
Senator appointed: Christabel Chamarette (Grn)

091. South Australia
Date: 26 May 1992
Cause: Resignation of John Olsen (Lib)
Senator appointed: Alan Ferguson (Lib)

Thirty-Seventh Parliament 1993-96

092. Victoria
Date: 28 April 1993
Cause: Resignation of Hon John Button (ALP)
Senator appointed: Kim Carr (ALP)

093. Tasmania
Date: 24 August 1993
Cause: Resignation of Hon Michael Tate (ALP
Senator appointed: Kay Denman (ALP)

094. Tasmania
Date: 22 February 1994
Cause: Resignation of Brian Archer (Lib)
Senator appointed: Eric Abetz (Lib)

095. New South Wales
Date: 8 March 1994
Cause: Resignation of Hon Kerry Sibraa (ALP)
Senator appointed: Belinda Neal (ALP)

096. New South Wales
Date: 8 March 1994
Cause: Resignation of Bronwyn Bishop (Lib)
Senator appointed: Dr Bob Woods (Lib)

097. New South Wales
Date: 10 May 1994
Cause: Resignation of Hon Graham Richardson (ALP)
Senator appointed: Michael Forshaw (ALP)

098. Victoria
Date: 3 May 1995
Cause: Death of Olive Zakharov (ALP)
Senator appointed: Jacinta Collins (ALP)

099. New South Wales
Date: 24 May 1995
Cause: Resignation of Stephen Loosley (ALP)
Senator appointed: Tom Wheelwright (ALP)

100. South Australia
Date: 23 November 1995
Cause: Resignation of Dr John Coulter (AD)
Senator appointed: Natasha Stott Despoja (AD)

Thirty-Eighth Parliament 1996-98

101. Tasmania
Date: 8 March 1996
Cause: Resignation of John Devereux (Ind)
Senator appointed: Susan Mackay (ALP)

102. Victoria
Date: 30 April 1996
Cause: Resignation of Hon Gareth Evans (ALP)
Senator appointed: Stephen Conroy (ALP)

103. South Australia
Date: 24 July 1996
Cause: Resignation of Jeannie Ferris (Lib)
Senator appointed: Jeannie Ferris (Lib)

104. Tasmania
Date: 5 September 1996
Cause: Resignation of John Coates (ALP)
Senator appointed: Kerry O'Brien (ALP)

105. New South Wales
Date: 18 September 1996
Cause: Resignation of Michael Baume (Lib)
Senator appointed: Bill Heffernan (Lib)

106. New South Wales
Date: 8 April 1997
Cause: Resignation of Hon Dr Robert Woods (Lib)
Senator appointed: Marise Payne (Lib)

107. Victoria
Date: 13 May 1997
Cause: Resignation of Hon Jim Short (Lib)
Senator appointed: Karen Synon (Lib)

108. Western Australia
Date: 19 May 1997
Cause: Death of John Panizza (Lib)
Senator appointed: Ross Lightfoot (Lib)

109. New South Wales
Date: 17 September 1997
Cause: Resignation of Bruce Childs (ALP)
Senator appointed: George Campbell (ALP)

110. South Australia
Date: 18 September 1997
Cause: Resignation of Dominic Foreman (ALP)
Senator appointed: John Quirke (ALP)

111. Queensland
Date: 30 October 1997
Cause: Resignation of Cheryl Kernot (AD)
Senator appointed: Andrew Bartlett (AD)

112. Northern Territory
Date: 16 June 1998
Cause: Resignation of Hon Bob Collins (ALP)
Senator appointed: Trish Crossin (ALP)

113. New South Wales
Date: 14 October 1998
Cause: Resignation of Belinda Neal (ALP)
Senator appointed: Steve Hutchins (ALP)

Thirty-Ninth Parliament 1998-2001

114. New South Wales
Date: 4 May 2000
Cause: Resignation of David Brownhill (NPA)
Senator appointed: Sandy Macdonald (NPA)

115. Queensland
Date: 16 May 2000
Cause: Resignation of Hon Warwick Parer (Lib)
Senator appointed: George Brandis (Lib)

116. South Australia
Date: 14 September 2000
Cause: Resignation of John Quirke (ALP)
Senator appointed: Geoffrey Buckland (ALP)

117. Queensland
Date: 31 July 2001
Cause: Resignation of John Woodley (AD)
Senator appointed: John Cherry (AD)

Fortieth Parliament: 2001-

118. Tasmania
Date: 4 February 2002
Cause: Resignation of Hon Jocelyn Newman (Lib)
Senator appointed: Richard Colbeck (Lib)

119. Tasmania
Date: 26 February 2002
Cause: Resignation of Hon Brian Gibson (Lib)
Senator appointed: Guy Barnett (Lib)

120. Queensland
Date: 29 October 2002
Cause: Resignation of Dr Hon John Herron (Lib)
Senator appointed: Santo Santoro (Lib)

121. Australian Capital Territory
Date: 18 February 2003
Cause: Resignation of Hon Margaret Reid (Lib)
Senator appointed: Gary Humphries (Lib)


Back to Top